/, وبلاگ/پزشکی شخصی چیست؟

پزشکی شخصی چیست؟

اینکه بدانیم چه شخصی دچار چه بیماری است از آنکه بدانیم فرد به چه بیماری دچار شده است مهم تر است.

                                                                                                                                                                                                بقراط         

 

پزشکی شخصی (personal medicine) یک مفهوم جدید در عرصه پزشکی نیست. در طول تاریخ پزشکان در تلاش بودند تا از هر شخص متناسب با نیاز های سلامتی­اش مراقبت کنند. در گذشته بیمارانی که علائم شبیه هم داشتند در یک طیف از بیماری قرار می­گرفتند و متناسب با آن علائم درمان آنان پیگیری می­شد، اما داروهایی که برای آن­ها استفاده می­شد در برخی از افراد موثر بود و در برخی دیگر بی تاثیر! چه اتفاقی رخ می­داد؟ این سوال در ذهن پزشکان آن زمان هم ایجاد شده بود به طوری که سال­های زیادی را برای پیدا کردن جواب تلاش می­کردند.

پزشکی شخصی در گذشته، حال و آینده

مسیر پیشرفت تشخیص و درمان

 

امروزه پژوهشگران و دانشمندان بیماری ها را از نظر سلولی و مولکولی بررسی می­کنند. با پیشرفت فناوری های تشخیص آزمایشگاهی  امروزه ما می­دانیم که سرطان به یک بیماری واحد گفته نمی­شود و صدها نوع بیماری مختلف در دسته سرطان گنجانده می­شود. این بیماری ها در اثر جهش های گوناگونی که در مراحل مختلف همانندسازی، رونویسی و ترجمه اتفاق می افتد، رخ می­دهند و نتایج آن در تقسیم سلولی، در بیان ژن ها و در پروتئین سازی قابل تشخیص وردیابی است. بنابراین استراتژی های درمانی که پزشکان برای مقابله با بیماری ها استفاده می­کنند نیز تغییر کرده است و توانستند با شناخت بیشتر و آگاهانه شیوه درمانی را برای افراد مختلف انتخاب کنند. اکنون با روش های جدید مانند توالی یابی کل ژنوم، متد های پروتئومیکس، اضافه شدن دانش انفورماتیک و شیوه های جدید جمع آوری داده امکان ایجاد یک دوره مراقبت کاملا شخصی فراهم آمده است. این مسیر همچنان ادامه دارد و پیشرفت فناوری های­ تشخیصی (IVD) باعث شناخت بیشتر علل مختلف بیماری ها می­شود.

در پزشکی شخصی مشخص شدن ژنوم از مراحل اصلی است.

فرایند درمان در پزشکی شخصی

در آینده نزدیک، فناوری های دیجیتال تشخیصی می­توانند درمان های پزشکی را متناسب با نیاز های افراد و در گروه های بسیار کوچک پیگیری کنند. برای جمع آوری داده­های بیشتر، این فناوری­ها شرح حال عمومی و آزمایشگاهی فرد بیمار را را لحظه به لحظه بررسی می­کنند و در اختیار پژوهشگران قرار می­دهند نا با بررسی­های آزمایشگاهی بیشتر به پزشکان در انتخاب شیوه درمان کمک کنند. این کار باعث کاهش هزینه ­های بهداشتی جوامع بشری می­شود و از مرگ تعداد زیادی بیمار جلوگیری می­ کند.

 

شتابدهنده سیناپس ، در راستای اهداف خود از ایده هایی که در مسیر ارتقای سطح دانش تشخیصی کشور و جهان حرکت می کنند حمایت می­کند.

 

2019-08-28T12:20:22+04:30آگوست 28th, 2019|اخبار, وبلاگ|