/دستگاه های POCT
دستگاه های POCT2020-05-26T18:07:51+04:30

POCT

در دو دهه اخیر تلاشهای زیادی برای توسعه فناوری های تشخیص آزمایشگاهی یا IVD انجام شده است. ویژگیهای متمایز این فناوری ها از جمله :پاسخ سریع، کمتر اذیت شدن بیمار، آسان بودن، کم هزینه بودن، ایجاد امکان تشخیص زود هنگام و دست یابی به آن از راه دور، این فناوری ها را برای محققین عرصه تشخیص جذاب می کند. تست های IVD عموما بر روی نمونه های زیستی مانند: خون، عرق، ادرار یا بافت در یک فضای کنترل شده خارج از ارگانیسم زنده انجام می شود و هدف آن رسیدن به شکلی از یک روش سنجش تشخیصی است.

فناوری های IVD قدیمی تر به تجهیزات آزمایشگاهی گران قیمت و نیروی کار تخصصی برای انجام تست ها، نیاز دارد. در چند سال اخیر، گروهی از تست های تشخیصی از آزمایشگاه های مرکزی خارج شده و در محلی نزدیک به بستر بیمار انجام می شود. این دسته از تست ها یا همان Point Of Care Test(به اختصار POCT)، این امکان را فراهم می کند که تشخیص، پیگیری و مدیریت بیماری در مجاورت شخص بیمار انجام شود. در حال حاضر POCT های رایج برای تشخیص بارداری، اندازه گیری میزان قند خون، تشخیص HIV، اندازه گیری غلظت هموگلوبین، بیومارکر های قلبی و بسیاری از تست های دیگر تعریف شده اند و سالیانه تعداد زیادی دستگاه POCT جدید به بازار معرفی می شود.

این رویکرد امکان تشخیص سریع، حساس و ارزان قیمت را در کنار بهبود فرایند تشخیص، درمان، پیگیری و البته افزایش میزان رضایت مندی بیماران را فراهم می آورد. علاوه بر آن فناورهای بر پایه POCT می تواند از سیستم های health care به کاربردهای دیگری مانند مانیتور کردن  محیط، ایمنی غذا و امنیت خانگی گسترش یابد.

در چند سال اخیر نوآوری های چشمگیری در زمینه POCT رخ داده است. به عنوان مثال نانوتکنولوژی موجب ارتقای زیادی در خصوص ویژگی های اپتیکی، الکترونیکی، مغناطیسی و شیمیایی مرتبط با عملکرد POCT شده است. از سوی دیگر تکنولوژهای مکمل از جمله : میکروفلوئیدیک، تکنولوژی های Lab On a Chip، هوش مصنوعی، اتوماسیون دستگاه ها و خوانش سیگنال زمینه مناسبی برای بهبود دادن فناوری POCT فراهم کرده است.

مجموعه سیناپس در حال حاضر با بکار گیری تیم های فناور در حال طراحی کیت های POCT می باشد. این مجموعه در نظر دارد در مرحله دوم از پیاده سازی اهداف استراتژیک خود، اقدام به طراحی و تولید ماشین های خوانش کیت های تولید شده و همچنین دستگاه استخراج اتوماتیک نوکلئیک اسید، نماید و برای تحقق این امر اقدام به جذب تیم های فناور مهندسی نموده است.

  NycoCard Reader II

 

 

 

 

 

در بیماران دیابتی که بمدت طولانی دچار افزایش گلوکز خون بوده اند، گلوکز با هموگلوبین ترکیب شده و هموگلوبین A1C را بوجود می آورد که قابل اندازه گیری است. این هموگلوبین میانگین سطوح قند خون را در 8-12 هفته قبل نشان می دهد و تخمینی از کنترل دیابت در طی سه ماه گذشته به حساب می آید. دستگاه های زیادی تا به امروز برای خوانش هموگلوبین A1Cساخته شده اند که دستگاه NycoCard Reader II تولید شده توسط کمپانی Abbott یکی از معروف ترین و دقیق ترین دستگاه ها در این زمینه است. از خصوصیات این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدست آوردن نتایج کمی در عرض چند دقیقه بدون نیاز به دستگاه های پیچیده
  • آزمایش در یک پلتفرمHbA1C، U-Albumin، CRP و D-Dimer
  • آسانی در استفاده و ایده آل برای نمونه های اورژانسی
  • انتخاب زبان دستگاه به وسیله رابط کاربری پیشرفته
  • تعمیر و نگهداری آسان بهمراه باتری قابل حمل برای بهره وری بیشتر

در حال حاضر قیمت حدودی  دستگاه NycoCard Reader II  در حدود 500 یورو تخمین زده شده است و علیرغم نیاز مبرم به NycoCard ، این دستگاه در بازار موجود نمی باشد و همین امر زمینه را برای تحقیق و توسعه برای تولید نمونه مشابه این دستگاه در داخل کشور فراهم آورده است.

چگونگی عملکرد دستگاهی که قرار است طراحی شود بر اساس مکانیسم عمل دستگاه NycoCard Reader II  است که یک سنجش boronate-affinity assay است. در این روش نور مرئی به فنیل برونیک اسیدی که با  A1C واکنش داده است تابانده شده و نور منتشر شده از آن توسط فوتودایود به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود.

ichroma II

 

 

 

 

دستگاه ichroma II یک دستگاه IVD اتوماتیک/نیمه اتوماتیک است که سنجش آنالیت های خون، ادرار و سایر نمونه ها را بطور کمی یا نیمه کمی انجام می دهد. این دستگاه همانند نسل های قبلی از تکنیک ایمونوفلورسنت بهره می گیرد. یک سنجش ایمنی مدرن بر پایه فلورسنت از یک ترکیب فلورسنت استفاده می کند که نور یا انرژی (تهییج کننده) را در یک طول موج خاص جذب و با در یک طول موج متفاوت از آن منتشر می کند. تفاوت طول موج نور تهییج کننده و باز نشر شده stock shift نام دارد. هرچه این تفاوت بیشتر باشد احتمال تداخل نور تهییج کننده در خوانش نور منتشر شده کمتر خواهد بود.